کلوچه نادری بزرگ یک شهر را از گرسنگی نجات داد

در میان مردم کلوچه نادری بزرگ یکی از پرطرفدارترین شیرینی ها است که کیفیت و طعم خیلی خوبی در میان کلوچه ها دارد.

کلوچه نوعی نان شیرینی است که از آرد گندم، شکر و روغن تهیه می‌شود. مواد داخل آن می تواند پودر گردو ونارگیل باشد.

کلوچه یکی از شیرینی های سنتی و خوشمزه ایرانی است و بسیاری از افراد چای خود را همراه با کلوچه میل می کنند. کلوچه خانگی مغزدار به دلیل داشتن مغز فواید زیادی دارد و به دلیل خوشمزه بودن کلوچه خانگی و سنتی در تمام نقاط کشور تهیه می شود.

دستور تهیه کلوچه خانگی و مواد لازم برای تهیه خمیر کلوچه: ۴۵۰ گرم آرد. ۲۵ گرم شکر. یک چهارم قاشق چایخوری وانیل. ۲۵۰ میلی لیتر شیر ولرم. ۶ گرم مایه خمیر فوری.

مقداری کنجد جهت تزئین. کمی زعفران دم کرده. یک عدد تخم مرغ. ۱۱۰ گرم روغن مایع.

مواد لازم برای تهیه مواد داخل کلوچه: ۱۵۰ گرم گردو. یک قاشق چایخوری دارچین. ۲۵۰ گرم خرما

ابتدا خمیر ترش یا مایه خمیر را با شیر و کمی شکر مخلوط می کنیم و روی آن را به مدت ۱۰ دقیقه می بندیم تا خمیر عمل بیاید. علامت به عمل آمدن خمیر این است که جای انگشت تان بر روی خمیر باقی می ماند. پس از اینکه خمیر عمل آمد، باقی مانده شکر را همراه با روغن و وانیل به خمیر اضافه می کنیم.

همه این مواد را به خوبی هم زده و سپس آرد را به تدریج به آنها اضافه می کنیم. با اضافه کردن آرد به تدریج خمیر را هم می زنیم تا یکدست شده و تا زمانی آرد را به مخلوط اضافه می کنیم که خمیر به دست نچسبد. هنگامی که خمیر را به اندازه کافی ورز دادیم، روی آن را پوشانده و به مدت نیم ساعت در دمای محیط قرار می دهیم تا خمیر پف کند.

هسته خرماها را بیرون آورده و پوست خرماها را جدا کنید. کمی خرماها را در داخل ماهیتابه تفت دهید تا نرم شوند. سپس خرماها را با قاشق له کرده و با گردوی ریز شده و دارچین ترکیب کنید.

حدود ۵۰ گرم از خمیر آماده شده را جدا کرده و با دست حالت می دهیم. سپس مقداری از مواد را در وسط خمیر قرار داده و به شکل یک گردو  آن را در یک سینی از قبل چرب شده قرار می دهیم. سپس با مهر مخصوص کلوچه روی آن را فشار داده تا کلوچه ها پهن شوند.

یک عدد زرده تخم مرغ را با کمی زعفران و یک قاشق چایخوری شکر و یک قاشق شیر مخلوط می کنیم و همه این مواد را با قلمو بر روی کلوچه می مالیم. مرحله پنجم و ششم را برای همه خمیر و مواد باقی مانده نیز انجام می دهیم.

فر را که از قبل گرم شده است، بر روی حرارت ۲۰۰ درجه سانتی گراد تنظیم کرده و به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه در داخل فر قرار می دهیم. اکنون کلوچه خانگی خوشمزه و مغزدار آماده شده است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.