شیشه شوری که با بوی ملایم و دلپذیر توانست جای پودر لباس شویی را بگیرد

هیچ چیز بهتر از احساس پوشیدن یک تی شرت تمیز که با مواد شوینده عمده شسته شده است نیست، به خصوص بعد از حمام. این به شما احساس شادابی و آمادگی برای روز را می دهد. و این تی شرت های تمیز از کجا می آیند؟ آه، بله — لباسشویی، آن کارهای خانه که به نظر می رسد هرگز از لیست کارهای شما خارج نمی شود.

حتی اعداد هم موافق هستند: یک خانواده آمریکایی به طور متوسط سالانه حدود ۳۰۰ بار لباس می شویید. ممکن است متوجه شوید که دائماً لباس ها و ملحفه ها را در شستشو قرار می دهید، زیرا به زبان ساده، مردم کثیف هستند.

 

ما عرق می کنیم، سلول های پوست می ریزیم و هر روز با غذا، کثیفی و بسیاری از ذرات دیگر تماس پیدا می کنیم. در نتیجه، ما به راهی برای تمیز کردن مؤثر لباس‌ها و پارچه‌ها برای حفظ بهداشت شخصی و حفظ ظاهر لباس‌ها نیاز داریم. اما دقیقاً در آن ماشین لباسشویی چه می گذرد تا لباس ها و پارچه های ما تمیز شود؟ راز آن در مواد شوینده لباسشویی است.

قبل از اختراع مواد شوینده، آمریکایی ها از تکه های صابون برای شستن لباس ها استفاده می کردند. با این حال، در دهه ۱۹۳۰، اولین شوینده لباسشویی، Dreft توسط Procter & Gamble به بازار آمد. بعداً، در سال ۱۹۴۳، Procter & Gamble تاید را تولید کرد که به دلیل استفاده از برخی مواد شیمیایی بسیار منحصر به فرد، می توانست لکه های سخت تری را از بین ببرد.

از دهه ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰، مواد شوینده لباسشویی به یک نیاز خانگی تبدیل شده است که در سراسر جهان برای تمیز کردن پارچه ها استفاده می شود. پس مواد شوینده دقیقا چگونه لباس های شما را تمیز می کنند؟ در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که وقتی مواد شوینده وارد ماشین لباسشویی شما می شود چه اتفاقی می افتد.

همه مواد شوینده لباسشویی وظیفه ای دارند، اما تنها گروهی که برای تمیز کردن لباس شما بسیار مهم است، سورفکتانت ها هستند. کلمه سورفکتانت از ترکیب کلمات “عوامل فعال سطحی” نشات می گیرد. عوامل فعال سطحی نام خود را از ساختار شیمیایی منحصربه‌فردشان گرفته‌اند که به آنها اجازه می‌دهد با دو نوع سطح مختلف مانند روغن و آب تعامل داشته باشند. دم یک مولکول سورفکتانت آبگریز است یا جذب آب نمی شود. چیزی که انتهای آبگریز به آن جذب می شود، گریس و کثیفی است. از طرف دیگر، سر مولکول سورفکتانت آبدوست است – جذب آب می شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.